I II III IV V VI

BOOGIE BOYS(PL)

Po úspěchu na festivale Blues Alive X. přijedou polští hosté Boogie Boys opět do Šumperka ve své neobvyklé sestavě dvě piana a bicí. Kapela vznikla před třemi lety a čtenáři prestižního magazínu Twój Blues ji ve výroční anketě označili za největší objev roku na polské scéně. Ideálem Boogie Boys je typická hudba zakouřených černošských náleven, ale i hudba duchovní - gospel. Nespokojují se ale jen s převzatým materiálem, nýbrž aplikují klasické postupy i na vlastní autorskou tvorbu v polštině.
www.boogieboys.pl


J.T.ROSS(USA)

JT se narodil 12. září 1974 v centru Chicaga jako syn ilustrátora pocházejícího z Německa a herečky pocházející z Chicaga. Když byl malý, tak toho neměli moc. Nicméně jeho otec ho důkladně zasvětil do chicagské bluesové scény 70. a 80. let a dal mu možnost pohybovat se mezi Howlin´ Wolfem, Hound Dog Taylorem a britskými rockery Rodem Stewardem a Ronem Woodem. Takže takhle se mladý chlapec poprvé setkal s bluesem.
Ross hraje na harmoniku již od dvou let a naučil se na ni úplně sám. Jako chlapce ho otec doprovázel na kytaru a ve čtyřech letech už seděl s legendami chicagského blues.
Bylo to ve známé Checkerboard Lounge na jižní straně Chicaga, kde se JT naučil hodně ze svých kousků z první ruky-na dosah takových legend jako James Cotton, a Junior Wells. Od té doby natočil spousty uznávaných nahrávek, hrál koncerty po celém světě a pracoval s nespočtem legend blues. Jak napsal jeden novinář "Je to jako by se JT narodil s harmonikou v ústech. JT žije v Santa Monice v Kalifornii. Hraje výhradně na harmoniky firmy Hohner( Marine Band a Super Chromonica Cromatic). Má rozsah 4 oktávy a hraje na: bicí, perkuse, saxofon, kytaru, foukací harmoniku, piano...
www.jtross.com

Recenze aktuálního CD Loaded
Je tak mnoho harmoniko-kytarových CD, že je potřeba oslňující osobnosti, aby nějaké vyčnívalo. Příklad: tato 13ti písňová kolekce od JT Rose
-Tim Schuller, Living Blues magazine
Jeho chromatická práce je obzvláště strhující v jeho vlastních instrumentálních skladbách Doggin´It a Top Hat.
Doporučeno pro fanoušky vysoce kvalitního harmonikového blues.
-Mark E. Gallo, Big City Blues magazine
JT Ross nechodí okolo horké kaše.....Loaded je přesvědčivý materiál
-Jeff Calvin, Blues Revue magazine
Nedávno jsem si pustila Loaded a vše co mohu říct je senzace. Už dlouho jsem si takhle neužila poslouchání CD. Jeho poslech mi po celodenních přednáškách práva udělal dobře.
-Jenny Turner, Oldham, England

RENE TROSSMAN BLUES BAND (USA/CZ)

Chicagský kytarista, který se už dlouho věnuje bluesové hudbě. V roce 1985 se stal profesionálem. Na fantastické Chicagské scéně hrál pravidelně v klubech jižního i západního Chicaga se známými muzikanty jako: Buddy Scott, Byther Smiths, Lurrie Bell, Iceman Robinson, Little Mack Simmons, Lorenzo Thompson.
V roce 1994 přijel Rene do Evropy a přestěhoval se do Prahy, kde je teď doma.
Se svou kapelou a americkými hvězdami blues hraje po celé Evropě. Rene považuje současnou kapelu za nejlepší, jakou kdy měl. Kapela hraje tradiční blues, r&b, soul a funky s moderním zvukem. Současná kapela Rene Trossmana spolu hraje od roku 2003. Je to pětičlenná kapela, která hraje ve složení kytara, klávesy, basa, bicí a zpěvák. Kapela má pravidelné koncerty v Praze a hraje po celé České republice.
Reneho filosofie je vzít posluchače na hudební výlet. Publikum se rádo vozí, protože je kapela obvykle volána zpět o přídavek. Takže to vyzkoušejte, podívejte se, poslechněte si a uvidíte, proč ten rozruch okolo.
www.renetrossman.com

Tisk
Trossman vzal mikrofon, přivítal dav a skočil do funky bluesu, které všechny rozhoupalo tak, že se všichni nacpali pod pódium.
-Getting the Blues- Eliot Hester 1. září 2003
Band Rene Trossmana se stal nenápadně velkou hybnou silou pokud jde o chicagské blues v Praze. Jeho živá kapela vystupuje každou středu v jazzklubu U Malého Glena, který je nacpán do ranních hodin místními i hosty ze zahraničí.Trossman, rodák z Chicaga vede nejnovější inkarnaci své kapely s kytarovým stylem ovlivněným městským blues Alberta Kinga. Nejlépe se předvedl, když vypálil klasiku "Ain´t Nobody´s Bussiness"
-The Prague Post- Bill Tizard 24. července 2003
Zjistil jsem, že interpretace klasiky od T-Bone Walkera "Glamour Girl" je výjimečná s kytarou Rene Trosmana, která velmi připomíná kovaný styl T-Bone Walkera. Klasika JimmyWitherspoona "Ain´t Nobody Bussiness" dovoluje kapele pracovat na krásném pomalém blues, které obsahuje více vkusné kytarové práce Rene Trossmana.
-Dave "Doc" Piltz"- Recenze CD: Eb Davis- I Write The Checks červenec 2000

ZVA 12-28(SK)

Bezpochyby jedna z nejlepších a nejdůvěryhodnějších bluesových skupin, vyskytujících se na území bývalé federace. Jak její název, vycházející z automobilové "espézetky" napovídá, pochází ze Zvolena, kde vznikla v roce 1990. O deset let později získala od Slovenské bluesové spoločnosti titul Kapela roku, zhruba od té doby bývá čas od času k vidění i na našich pódiích. Ačkoliv kapela působí velmi kompaktním dojmem, její nepřehlédnutelnou hlavní postavou je kytarista a zpěvák s "waitsovským" hlasem Noro Červenák. Na kvartet jej doplňuje jeho bratr Laco Červenák (baskytara), Boris Čiampor (harmonika) a Peter Krško (bicí). Repertoár kapely tvoří zvláště vlastní skladby se zajímavými slovenskými texty, ale i světové standardy Muddyho Waterse, Buddyho Guye, B.B. Kinga apod.

Recenze CD Hrubá múka (Vydavatel: Indies Records, vydáno: 6.4.2005)
Tato bluesová formace ze Zvolena, se za patnáct let své existence, zařadila mezi nejlepší skupiny na československé bluesové scéně. Tradice navlečená do hávu moderního elektro-akustického blues s prvky funky a shuffle & boogie, s autentickými slovenskými texty, s nezaměnitelným zpěvem kytaristy Noro Červenáka, s velmi dobrými instrumentalisty a výraznou harmonikou Borisa Čiampora, katapultuje tuto kapelu do evropské třídy. Časté koncertování v zahraničí to již pouze potvrzuje. Výrazný až svérázný sound kapely inklinuje k chicagskému blues, ale celkově z alba vyzařuje pocit muzikální hravosti, silné invence a především radosti z hraní. Do nahrávky se podařilo dostat i emoce - smutné písničky jsou doopravdy smutné a veselé skutečně veselé. Příjemně syrový zvuk z analogového záznamu zlínského studia "V" Ivo Viktorina a málokdy vídaná porce feelingu, již pouze podtrhuje toto nevšední album současně znějícího blues.
www.zva12-28band.sk

JAKUB KOŘÍNEK

Hvězda mladého kytaristy a zpěváka Jakuba Kořínka za poslední rok stoupá s každým vystoupením: své umění, ve kterém se prolínají staré bluesové standardy s vlastní tvorbou, předvedl např. na plzeňském International Resophonic Festivalu, mosteckém Non Stop Blues či trnavském Dobrofestu. Není divu, že porotu Blues Aperitivu zaujal natolik, že mu udělila zvláštní cenu v podobě samostatného bloku na hlavním pódiu Blues Alive. Výsledek jste mohli posoudit sami. Kdo neslyšel Jakubův recitál na Blues Alive, neměl by si vystoupení tentokrát nechat ujít.
www.jakubkorinek.cz


MANY MORE EXPERIENCE BAND

Many More (Míra Kašpar) a Rocky Mountain (Vašek Novák) spolu několik let působili ve význačné české bluesové kapele Walkin' Blues Band. Po jejím rozpadu v lednu 2005 bylo zřejmé, že je jen otázkou času, kdy a kde se zase sejdou. Na jaře téhož roku se předběžně dohodli na další spolupráci a po nějakém čase se k nim přidal další "starý známý", Erie Lake (Aleš Bouchal).
Během léta 2005 začalo nové trio nepravidelně, ale pilně zkoušet. Když začátkem srpna přišla nabídka vystoupení na Brtnické kulturní pouti, rozhodli se používat jméno Many More Experience Band. Z tohoto prvního koncertu má také kapela k dispozici "polní záznam". Nyní (září 2005) probíhají jednání zda a případně v jakém rozsahu tento záznam vydat.
MMEB je přímočará kapela: přímočarý přístup k hudbě jako takové, přímočarý zvuk i projev kapely, to vše doplněné nezbytnou dávkou nadhledu činí z MMEB kapelu, kterou stojí za to si poslechnout. Základ repertoáru MMEB představuje vlastní tvorba doplněná o různé cover-verze více méně klasických, nejen bluesových skladeb 20-tého století. "Hrajeme co se nám líbí, jak se nám zrovna zlíbí" říká Many More. "A nezapomeňte, že jsme nejlepší kapela po Kristu", dodává.
www.mka.mepatek.cz